Zawirowania na rynku nieruchomości
27 września, 2022Wyższa zdolność kredytowa
17 marca, 2023Niewielkie domy, gotowe w 2 miesiące – szaleństwo? Czy ciekawa alternatywa dla mieszkań?
Obecnie, domy modułowe cieszą cię coraz większym zainteresowaniem. Wcześniej spełniały głównie role domków rekreacyjnych nad jeziorem czy w górach, a największą popularnością cieszyły się te niewielkie z powierzchnią zabudowy do 35m2. W tym roku obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania większymi domami o powierzchni użytkowej około 50 m2 i większej.
Istnieje wiele czynników sprzyjających rozwojowi branży domów modułowych, do najistotniejszych zaliczamy:
1. Zmiana przepisów prawa
Uproszczenie procedury, zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę dla budynków o powierzchni zabudowy do 70 m2, brak obowiązku posiadania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.
2. Wybór
Ogromny wybór firm produkujących takie obiekty, a co za tym idzie różnorodne projekty, często o atrakcyjnym i bardzo nowoczesnym wyglądzie i zróżnicowanej powierzchni. Z pewnością każdy może dobrać projekt odpowiedni dla siebie.
3. Czas realizacji
Domy powstają w całości w fabryce i przyjeżdżają gotowe do zamawiającego gdzie są montowane na uprzednio przygotowanych fundamentach. Od momentu zamówienia do otrzymania gotowego obiektu może minąć nawet tylko 2 miesiące, co jest ogromnym atutem w stosunku do tradycyjnej budowy domu.
4. Cena
Koszt budowy jest niższy niż budowa metodą tradycyjną, ale przede wszystkim cena jest stała, zgodna z podpisana umową, niezależna od wzrosty cen materiałów oraz ,,niespodzianek” które zaskakuję większość osób decydujących się na budowę domu.
Szczególną popularność zyskują obiekty o powierzchni użytkowej około 50 m2 z przeznaczeniem całorocznym, przez co pod kątem powierzchni zdecydowanie bliżej im do mieszkań niż do domów i właśnie do tych pierwszych postaram się je porównać pod kontem kosztów i możliwości finansowania.
5. Koszt
Uśredniony koszt dwupokojowego mieszkania w Zielonej Górze w nowym budownictwie gotowego do zamieszkania o powierzchni zbliżonej do 55 metrów wynosi około 450 000zł. Natomiast koszt domu modułowego o tej samej powierzchni w stanie deweloperskim to około 260 000zł. Koszt wykończenia przez producenta to około 50 000zł. Do ceny domku gotowego do zamieszkania należy jeszcze doliczyć koszt fundamentów który nie powinien przekroczyć 40 000zł. Całkowity koszt postawienia domku modułowego jest zbliżony do 350 000zł. Dochodzimy tu jednak do kluczowej kwestii a mianowicie działki. Nabycie działki np. 7 arowej za cenę 100 000zł jest możliwe, ale w znaczącej odległości od centrum Zielonej Góry.
W przygotowanym zestawieniu kosztów opierałem się między innymi na ofercie zielonogórskiej firmy produkującej domy modułowe Westatre, której propozycje szczególnie przypadły mi do gustu ( www.westatre.pl)
6. Kredyt
Finansowanie zakupu domu modułowego tak jak i mieszkań jest możliwe za pomocą kredytu hipotecznego, co więcej w przypadku domków posiadana działka stanowi wkład własny do kredytu.
Przykład:
całkowity koszt budowy (wraz z fundamentami) – 350 000 PLN
wartość działki – 100 000 PLN
całkowity koszt inwestycji – 450 000 PLN
Parametry kredytu:
wkład własny – 100 000 PLN (działka),
kredyt – 350 000 PLN,
rata kredytu przy 25-letnim okresie kredytowania i oprocentowaniu 7,7% (oprocentowanie stałe w okresie pierwszych 5 lat proponowane na dzień dzisiejszy przez Bank PKO BP) – 2630 PLN
Myślę, że domy modułowe nie doprowadzą do rewolucji na rynku nieruchomości, ale mogą stać się coraz częściej rozpatrywaną alternatywą wśród osób zainteresowanych nabyciem mieszkań 2 – 3 pokojowych, zwłaszcza tych posiadających własną działkę budowlaną, dla tej bowiem grupy jest to tańsza alternatywa.