Mieszkanie bez wkładu własnego
3 września, 2022Ruszyła lawina wniosków…
Program pomocy kredytobiorcom, których dotknęły olbrzymie podwyżki WIBOR-u od początku budził wielkie zainteresowanie oraz wiele kontrowersji. Z jednej strony banki, które uważały, że rozwiązanie to jest dla nich zbyt wielkim obciążeniem zarówno finansowym, jak i logistycznym. Z drugiej strony kredytobiorcy uskarżający się na wzrost raty, w niektórych przypadkach nawet dwukrotny, rujnujący ich miesięczny budżet. Ponadto wzrost wysokości raty to w istocie rzeczy jedynie wzrost części odsetkowej przez co w racie w wielu przypadkach jedynie 20% stanowi spłata kapitału, a reszto to odsetki. Z tego też powodu z wakacji kredytowych postanowiło skorzystać bardzo liczne grono uprawnionych klientów banków, których sytuacja finansowa pozwala na dalszą spłatę kredytów, ale nie chcą płacić horrendalnych odsetek.
Po dziesięciu dniach od wprowadzenia wakacji kredytowych do banków wpłynęło prawie 850 000 wniosków o zawieszenie płatności rat. Prezes Związku banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz szacuje, że z pomocy może skorzystać 85 a nawet do 95% uprawnionych kredytobiorców. Mimo olbrzymiej liczby wniosków co do zasady przyjmowanie ich przebiega bardzo sprawnie i odnotowano jak do tej pory nieliczne ,,wpadki” Banków w tym zakresie.
Zawieszenie płatności raty w ramach wakacji kredytowych nie skutkuje naliczaniem dodatkowych odsetek a jedynie przesuwa okres spłaty (zawieszenie płatności ośmiu rat przedłuży okres kredytowania dokładnie o 8 miesięcy). ,,Zaoszczędzone” w danym miesiącu pieniądze pozwolą ,,podreperować budżet”, lecz nie wszyscy kredytobiorcy tego potrzebują. Środki które normalnie przeznaczyli by na płatność raty (czyli kapitału oraz odsetek) przeznaczą na nadpłatę kredytu czyli spłatę tylko kapitału. W tym przypadku zmniejszą swoje zadłużenie oraz przyszłe odsetki.
Dla wszystkich zainteresowanych przeliczeniem oszczędności spowodowanych nadpłatą kredytu polecam skorzystanie z prosty darmowych kalkulatorów – efekt robi wrażenie.
https://wakacjekredytowe.grupaang.pl/
Skorzystanie z wakacji kredytowych bezspornie wiąże się z korzyściami dla kredytobiorców, ale co z konsekwencjami… Spekulacje na ten temat bardzo licznie pojawiły się w sieci. Z informacji podanych przez biuro prasowe BIK wynika, że skorzystanie z wakacji kredytowych będzie raportowane do BIK, ale jednocześnie nie wpłynie na scoring BIK czyli punktową ocenę ryzyka spłaty zobowiązań przez kredytobiorcę. Informacja o tym, że skorzystaliśmy lub korzystamy z wakacji kredytowych będzie widoczna dla banku w którym złożymy zapytanie o nowy kredyt, a stanowisko banków odnoście wykorzystania tej informacji ulega pewnej ewolucji.
W czerwcu z banków płynęło stanowisko, że skorzystanie z wakacji kredytowych będzie utrudniało, a może nawet i uniemożliwiało zaciągnięcie przyszłych kredytów. Obecnie z wielu banków np. PKO BP, BPP Paribas, Alior Bank dochodzą ,,głosy” iż zawieszenie płatności rat w ramach tego rządowego programu samo w sobie nie będzie wykluczeniem ani przeszkodą w uzyskaniu przyszłych zobowiązań, ale każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie.